VII. celorepublikový sraz a soutěž parních stříkaček – Kvítkovice 2019

V sobotu 15.června se ve východomoravských Kvítkovicích uskutečnil již VII. celorepublikový sraz a soutěž parních stříkaček, kam jsme se s naší kráskou také vydali. Součástí srazu byly oslavy 125. let od založení SDH Kvítkovice.

Na dlouhou cestu jsme vyrazili již v pátek. Po příjezdu jsme byli ubytováni do hotelu Baťov v Otrokovicích, kde se celá akce odehrávala. Soutěže se zúčastnilo 11 funkčních parních stříkaček z celé republiky, například Roztoky u Jilemnice, Semily, Uherský Brod, Netolice, Svojanov, Bořitov a mnoho dalších. Při nástupu jsme dostali upomínkovou stuhu na náš prapor. Po nástupu byla zahájena první soutěž, a to roztápění na čas. V této soutěži jsme byli úspěšnější, než všechny ostatní sbory a suverénně jsme ji vyhráli. Druhou soutěží bylo srážení cílů – plastových lahví. Tato soutěž pro nás byla nejméně úspěšná, ale vybojovali jsme krásné 4.místo. Další soutěží bylo naplnění sudu přes terč. Sud zvládl nejlépe sbor z Netolic a my jsme byli hned v závěsu za nimi na 2.místě. Poslední soutěží bylo „Kdo dostříkne dál“. V této soutěži jsme byli 3., a tak jsme doplnili naši sbírku a na této soutěži jsme posbírali všechna místa – 1.- 4.

Po jednotlivých soutěžích následovaly připravené ukázky, například štafeta dvojic mladých hasičů a další. Na závěr celého dne byla vytvořena fontána. Na vyhlášení jsme posbírali celkově 4 poháry – 3 za jednotlivé soutěže a jeden za 2. místo v celkovém umístění.

Po celý den panovalo až moc slunečné počasí, ale i tak se soutěž vydařila.

Děkujeme pořadatelům za krásně strávený víkend a těšíme se na další sraz.

 

Muzeum starých strojů v Žamberku – Den otevřených dveří

V pátek 14. září jsme se vydali na dlouhou cestu do podhůří Orlických hor, do města Žamberka za naším dlouholetým členem Martinem, který má velké zásluhy na opravách naší parní stříkačky. I když jsme přijeli pozdě večer, tak na nás čekala krásná prohlídka místního muzea starých strojů a technologií. Druhý den jsme pomáhali s přípravou na Den otevřených dveří, který se zde konal a na který jsme přijeli ukázat naši parní stříkačku. Celý den se nesl v duchu páry, starých strojů a všeho co se týká 19. a 20. století. Největším lákadlem byla parní lokomotiva, která vozila návštěvníky z místního nádraží po celý den. Parní stříkačky, které zde nemohly chybět, přilákaly také mnoho návštěvníků. K vidění bylo ale také mnoho dalších zajímavých parních strojů od obráběcích až po úzkorozchodnou železnici. Ke dnu otevřených dveří byla připojena výstava kreseb automobilů Václava Zapadlíka. Organizátorům děkujeme za krásnou akci a těšíme se na příští rok a další setkání.

IV. mezinárodní výstava hasičské techniky

O předposledním červnovém víkendu jsme vyrazili k našim východním sousedům do Šamorína. Konala se tam již IV. mezinárodní výstava hasičské techniky s názvem Takto hasili požár naši předci. Příjezd techniky byl již v pátek ráno na šamorínské náměstí. Zde probíhaly statické, ale i dynamické ukázky vystavované techniky. Protože akce má velký věhlas, přilákala davy diváků již v pátek ráno, kdy se přišly podívat děti ze škol. My jsme předvedli funkčnost naší párničky, která přilákala hodně diváků. Druhý den v sobotu jsme prováděli ukázku dálkové dopravy vody, právě pomocí praních stříkaček – byly to tyto: Klatovy, Uherský Brod, Velké Uherce a Kvítkovice. Vodu se nám povedlo dopravit přes celé centrum města. Dále v sobotu probíhaly ukázky jako v pátek. Okolo třetí hodiny odpoledne vyšel pochod veškeré techniky městem. Pochod byl seřazen od té nejstarší po tu novější. Sobotní večer patřil hlavně té moderní technice, kdy na břehu vodního díla probíhala její výstava. Byly vidět ukázky hašení za pomoci vrtulníku, ukázka hasičských tanků, velkoobjemových čerpadel a mnoho jiných. Akce byla ukončena po západu slunce, kdy hasiči předvedli hasičskou barevnou fontánu. Fontánu doprovázely zvuky skladem Vltava a Na krásném Dunaji. Z výstavy jsme si odnesli plno zážitků a těšíme se na příští.